Психологічний
тренінг для підлітків
«Стрес і
прийоми його регуляції»
Мета: Формування
навиків саморегуляції для зняття негативних наслідків стресу.
Завдання:
Познайомити
учнів з поняттям стрес і його видами. Зрозуміти значення стресу в житті людини. Гармонізувати
психоемоційний стан. Розвивати у
підлітків сенсорно-перцептивну сферу. Познайомити підлітків із способами саморегуляції
в подоланні стресу. Допомогти
оволодіти навиками їх застосування.
Формувати
уміння до саморефлексії у підлітків.
Обладнання: ватман,
маркер, магнітофон, газети, мультимедійний проектор, слайдшоу із зображенням
природи, компакт-диски з музикою: Чайковського,
Моцарта, Гріга, Ф.Гойя, Бетховена, з композицією тяжкого рока; а також із звуками води і птахів.
Хід заняття
1. Вітання ведучого і гра-активатор «Один до
одного»
- Доброго дня! Сьогоднішнє
наше заняття присвячене способам зняття негативних наслідків стресу. Але
спочатку я пропоную вам зіграти в гру.
Вам необхідно вільно переміщатися по
аудиторії і виконати мої команди. Коли я скажу: «Друг до дружки», - ви повинні
знайти собі пару. Після того, як ви знайдете пару, я дам вам завдання гра
проходить під плавну музику)
І так почали: «
Один до одного!»
Тепер потисніть
один одному руку, доторкніться один до одного - нога до ноги, ніс до носа,
голова до голови, вухо до вуха, щока до щоки і ін.
Знову рухайтеся по класі і шукайте нову
пару. Гра продовжується в нових парах.
Обговорення:
Які відчуття ви відчували?
Розкажіть про це за допомогою
асоціацій.( передається м'яка іграшка і кожен з учасників називає предмет або
явище з яким у нього асоціювалися відчуття від гри)
2.Вправа « Інтерв'ю»(2хв)
Лист 1
|
Лист2
|
1.
Що для вас стрес?
|
1.
Хто або що вас дратує?
|
2.Чи відчувають стрес ваші близькі?
|
2.
Що зазвичай ви говорите близьким, коли ви бачите що вони роздратовані?
|
3.На що схожий ваш стресовий стан?
|
3.Могли б ви взагалі не відчувати стрес?
|
- А зараз ми з вами спробуємо узяти
інтерв'ю. Ми знаємо, журналістам
доводиться розмовляти з людьми іноді в складних обставинах, і вони справляються
із завданням. Ви зараз розділитеся на пари і отримаєте дослідні листи, ваше
завдання узяти інтерв'ю.( Як тільки учасники отримують дослідні листи,
включається голосно музика тяжкого року, яка триває до кінця інтерв'ю)
Обговорення:
- Що дратувало вас? Що заважало?
3.
Вправа « Ліплення» (2 хв)
- А зараз спробуйте зліпити з газети
(вона заздалегідь підготовлена для кожного підлітка) своє відчуття від цієї
вправи. Якщо це щось приємне те може бути куля, щось м'яке, а якщо неприємні,
то можна навіть розірвати на шматочки. Все залежить від вашого внутрішнього
стану.
4. Міні-лекція « Виникнення стресу і
його види»(10хв)
План
а) Що таке стрес.
Стрес
- стан психічної напруги, що виникає в процесі діяльності в найбільш складних і
важких умовах. Життя часом стає суворою і безжалісною школою для людини.
Виникаючі на нашому шляху труднощів (від дрібної проблеми до трагічної
ситуації) викликають у нас емоційні реакції негативного типу, що
супроводжуються цілою гамою фізіологічних і психологічних зрушень.
Існують
різні наукові підходи до розуміння стресу. Найбільш популярної є теорія стресу,
запропонована Г.Селье. У рамках цієї теорії механізм виникнення стресу
порозумівається в такий спосіб.
б) Як він виникає.
Усі
біологічні організми мають життєво важливий уроджений механізм підтримки
внутрішньої рівноваги і балансу. Сильні зовнішні подразники можуть порушити
рівновагу. Організм реагує на це захисно-пристосувальною реакцією підвищеного
порушення. За допомогою порушення організм намагається пристосуватися до
подразника. Це неспецифічне для організму порушення і є станом стресу. Якщо
подразник не зникає, стрес підсилюється, розвивається, викликаючи в організмі
цілий ряд особливих змін - організм намагається захиститися від стресу,
попередити його або придушити. Однак можливості організму не безмежні і при
сильному стресовому впливі швидко виснажуються, що може привести до захворювання
і навіть смерті людини.
Екстремальні
ситуації впливають на людину по кілька разів на день, і в принципі стреси
потрібні людині, тому що вони підвищують тонус. Однак якщо вони досягають
визначеного критичного рівня, то діють не тільки на шкоду організмові, але і
вашій активності.
Стрес
— це неспецифічна реакція організму у відповідь на несподівану та напружену
ситуацію; це фізіологічна реакція, що мобілізує резерви організму і готує його
до фізичної активності типу спротиву, боротьби, до втечі.
Під
час стресу виділяються гормони, змінюється режим роботи багатьох органів і
систем (ритм серця, частота пульсу тощо).
Стресова
реакція має різний прояв у різних людей: активна — зростає ефективність
діяльності, пасивна - ефективність діяльності різко зменшується.
1.
Стадія тривоги. Це найперша стадія, що виникає з появою подразника, що викликає
стрес. Наявність такого подразника викликає ряд фізіологічних змін: у людини
учащається подих, трохи піднімається тиск, підвищується пульс. Змінюються і
психічні функції: підсилюється порушення, вся увага концентрується на
подразнику, виявляється підвищений особистісний контроль ситуації.
Усе
разом покликано мобілізувати захисні можливості організму і механізми
саморегуляції на захист від стресу. Якщо цієї дії досить, то тривога і
хвилювання вщухають, стрес закінчується. Більшість стресів дозволяється на цій
стадії.
2.
Стадія опору. Настає у випадку, якщо стрес фактор, що викликав, продовжує
діяти. Тоді організм захищається від стресу, витрачаючи "резервний"
запас сил, з максимальним навантаженням на всі системи організму.
3.
Стадія виснаження. Якщо подразник продовжує діяти, то відбувається зменшення
можливостей протистояння стресові, тому що виснажуються резерви людини.
Знижується загальна опірність організму. Стрес "захоплює" людини і
може привести його до хвороби.
в) Стрес «Кролика»
г) Стрес «Лева»
Обговорення:
Хто
з вас випробовував стрес «Кролика» або «Лева»? В яких ситуаціях?
Як
ви думаєте, стрес може позитивно впливати на нас?
А
в чому воно полягає
А які негативні наслідки вам відомі?
Чи варто їх уникати?
5. Знайомство із способами
саморегуляції в подоланні
негативних наслідків стресу. (15 хв)
- Чи умієте ви справлятися зі своїм
стресом?
Давайте зараз разом пригадаємо, як мама
утішає свою дитину? (гладить)
Як це робить друг? (поплескував по
плечу)
А коханий? (обіймає)
А як син утішає матір? (притискається,
цілує)
А якщо немає нікого поряд? Ось зараз я
дам вам декілька рад про те, як самому собі допомогти подолати негативні
наслідки стресу і ми з вами спробуємо їм навчитися.
5.1.
Поплескування по колінах, щоках.
5.2.
Поглажування.
5.3.
«Антистресова крапка» .
.
5.4.
« Божественні ворота»( знімає крайню роздратованість)
5.5
«Мудра землі» (знімає стреси, підвищує самооцінку).
Складіть великий і безіменний пальці кільцем, останні випряміть.
Закрийте очі і замріть.
5.6.
«Сходи небесного храму» (знімає стан безвихідності, тугу, покращує настрій)
Складіть пальці
у вигляді сходів: великий на великий, безіменний на безіменний. Мізинці
випрямте, і замріть на декілька хвилин. Посміхніться!
5.7.
«Сова і совеня» (звільняє від напруги)
Схопіть і щільно стискуйте м'язи
правого плеча лівою рукою. Поверніть голову і подивіться назад через плече.
Вдихніть глибоко і розведіть плечі. Подивіться через ліве плече і розведіть
плечі. Опустіть підборіддя на груди і глибоко вдихніть, розслабляючи м'язи.
Повторіть теж з лівим плечем.
5.8.
« Крючки» (піднімає настрій, покращує позитивне відношення)
5.9. Вправа «Розслаблення»
Руки скласти за
спиною в замок і потягнутися, напружуючи спину. Розслабити м'язи. Розчепити
руки.
Поворушіть
пальцями ніг.
6. Показ слайдшоу.(4 хв)
-А зараз спробуємо інший вид
розслаблення. Ми дамо спокій нашому тілу і зробимо невелику
прогулянку.(починається показ слайдів у супроводі звуків води і птахів, додаток
1.)
Обговорення:
Що відчували зараз?
7. Гра «Почеркушки» (5 хв)
А зараз ми трохи пограємо: ви слухатимете
музичні фрагменти і під час прослуховування накреслете що-небудь за допомогою
штрихів, завитих, гачків і ін. Спробуйте начеркати те, що вам навіє музика.(
включається запис, додаток 2)
Бланк
для гри.
1
|
3
|
5
|
2
|
4
|
9. Релаксація.(5 хв)
- Дуже добре, ви чудово попрацювали.
Що виявилося на цьому занятті цікавим і
корисним для вас?
А може щось вам не сподобалося?
10. Ритуал прощання.(1хв)
Під музику із закритими очима треба
доторкнутися до долонь один одного, відчути тепло, щоб отримана енергія на
цьому занятті стала ще більша.
Конфлікти
та їх вирішення
Мета заняття:
Ø познайомити учнів з поняттям “конфлікт”;
Ø дати уявлення про різні стилі вирішення конфлікту;
Ø поглибити саморозуміння шляхом виявлення свого
власного стилю, характерного
для поведінки в конфлікті.
Необхідні матеріали:
Папір для вправи “Сніжинки” і
“Малюнок удвох ”.
Бланки тестів чи “Умієте ви
тримати себе в руках конфліктній ситуації?”, «Самооцінка конфліктності»
Хід
заняття
Сьогодні ми говоритимемо про
конфлікт, з'ясуємо, що це, які його можливі причини і емоції.
1. Що таке конфлікт.
Що таке конфлікт? (Вислухати
названі слова:
злість, ненависть, сварка, нещастя, стрес, хвороба, радість, перемога і так
далі).
Отже, слово конфлікт в
перекладі з
латинського означає “зіткнення ”,
а з погляду психології «Конфлікт –
явище, що виникає в результаті
зіткнення протилежних
дій, поглядів, інтересів, прагнень, планів різних людей».
2. Назвіть причини виникнення конфліктів?
Відповідь:
соціальна нерівність
дефіцит життєвих благ
боротьба за кращі позиції в
суспільстві
розбіжність цінностей
індивідів і суспільства
протилежність інтересів людей
егоїстичність людей
погана інформація і
непорозуміння
недосконалість людської
психіки
3. Вправа “Асоціації”.
Якщо конфлікт – це одяг, то
який? Якщо меблі, то які?
Який можна зробити висновок ? (У конфліктів є дві сторони – негативна і
позитивна).
Конфлікти в житті неминучі,
якщо люди мають свою власну позицію, не є бездумними виконавцями .
Конфліктів немає тільки тоді, коли всі люди однакові,
як роботи: однаково думають ,
однаково відчувають ,
живуть без сварок.
Потрібно пам'ятати, що
практично з будь-якого питання у різних людей погляди відрізняються. Люди
– різні ! Ці відмінності
природні і нормальні. І зараз ми ще переконаємося в цьому при виконанні різних
вправ.
4. Вправа “Сніжинки”.
Її алгоритм:
Мовчки візьміть листок.
Складіть його навпіл.
Відірвіть правий верхній кут .
Складіть ще раз навпіл.
Ще раз відірвіть правий
верхній кут .
Ще раз складіть навпіл.
І ще раз відірвіть верхній
правий кут .
Розгорніть листок і покажіть
свій “витвір мистецтва” однокласникам.
Рефлексія.
Зверніть увагу, які різні у вас вийшли сніжинки! Хоча був чіткий алгоритм дій. Чому це
відбулося? ( Відповіді дітей).
А якби всі сніжинки були однаковими, світ був би
нудним і незмінним.
Отже конфлікти відіграють найважливішу роль в житті окремої людини, розвитку
сім'ї, життєдіяльності школи, будь-якої організації, держави, суспільства і людства в цілому . У якійсь – мірі вони навіть необхідні для розвитку
ситуації і стосунків, для зростання
особистості , інакше
може наступити застій.
5. Аналіз ситуацій.
Тепер проаналізуємо ситуації.
Повсякденна ситуація для всіх:
Вам на ринку продали бракований товар. Брак ви відмітили пізніше. Як ви поступите , якщо продавець молодший за
вас; якщо комплекція продавця така, що Арнольду Шварценеггеру, в порівнянні з
ним, робити нічого ?
Роздаю картки із ситуаціями
трьом рядам.
Картка
№ 1
1.
Мати відпустила
свою дочку погуляти і веліла прийти додому в 22.30 вчасно і без запізнень.
Дочка прийшла додому в 00.00. Мати почала лаятися, говорити дочці, що вона не слухається і примушує її переживати.
2.
Хлопець призначив зустріч дівчині на
20.00. Вона прийшла, його немає, пройшло 20 хвилин .
Дівчина побачила свого хлопця
і відразу почала кричати
на нього.
3.
Мама, перш ніж
піти попросила дочку прибрати удома .
Замість цього дочка пішла гуляти і не виконала це завдання . Коли вона прийшла додому
мама почала її
лаяти, а дочка почала
стверджувати, що до неї подзвонила краща подруга Олена, яка завтра, виїжджає до Москви на місяць і,
запросила погуляти з нею і
попрощатися.
Картка
№ 2
1. Батько постійно дивиться
спортивний канал. В результаті мати з
дочкою не можуть дивитися по телевізору те, що хочуть. Одного разу вони хотіли подивитися цікаву передачу, але тато не погодився поступитися своїм інтересам.
2. Дружина чекала чоловіка після роботи до 20.00, але чоловік
прийшов на 2 години пізніше, тобто до 22.00. Чоловік сказав, що він затримався на роботі, дружина не повірила, і між ними виник
конфлікт.
3. На ринку жінка купила
кавун. Продавщиця обдурила її на 2 кг Жінка почала лаятися, продавщиця ж почала виправдовуватися, і
стверджувати, що це винні ваги. Виник конфлікт між покупцем і продавцем
Картка
№ 3
1. Почався урок в 9 класі. Вже 10
хвилин йде пояснення
нового матеріалу. Без дозволу в клас входить Коля і сідає на своє місце . Шумно дістає підручник і зошит. Клас починає говорити. Вчитель починає робити зауваження Колі. Він різко
відповідає, грубить. Виникає конфлікт.
2. Петя і Вася вирішили одночасно пограти з однією іграшкою. Ніхто з них не хоче поступатися. Ваші
дії.
3. Оля і Маша - дві кращі
подруги посварилися через те, що їм подобається один і той самий хлопець.
Ви побачили, що не тільки в різних конфліктних
ситуаціях ми реагуємо по-різному; навіть і в схожих ситуаціях, але з різними людьми, наша реакція може бути іншою.
6. Вправа “Малюнок удвох ”.
Клас ділиться на пари. Кожна
пара отримує лист паперу. З цієї миті і до
закінчення вправи розмовляти не можна.
Необхідно узяти одну ручку
удвох і так, щоб обидва партнери тримали її,
намалювати малюнок на вільну тему.
Готові малюнки обговорюються
за принципом, “чому намалювали саме це”,
“хто що малював”,
“як вам малювалося” і так далі З'ясовується, що школярі поводилися в цій
ситуації абсолютно
по-різному: хтось “рвався в бій” і малював сам, ігноруючи партнера; хтось
намагався вгадати
наміри іншого і запропонувати свої ідеї, хтось байдуже малював “по черзі”, а
хтось взагалі віддав малюнок на відкуп напарникові.
Чому це так? Виявляється : у тих ситуаціях, в яких
наші інтереси не збігаються з
інтересами іншої людини (а саме так виникає конфлікт!), можна поводитися
абсолютно по-різному.
7. Можливі причини конфліктів (бесіда):
Чи потрапляли ви коли-небудь в конфліктні
ситуації?
Чи бувають у вас конфлікти з батьками? У чому їх суть?
Що ви робите, щоб уникнути конфліктів в школі з друзями і вчителями , в сім'ї?
Ви прагнете знайти способи
уникнути конфлікти, але чи
завжди це вдається, ми перевіримо за допомогою Тесту чи “Умієте ви тримати себе
в руках конфліктній ситуації?”
8. Тест «Чи вмієте ви тримати себе в
руках в конфліктній ситуації».
Одні люди не в змозі
залишатися спокійними під час сварки, інші ж здатні зберігати душевну рівновагу навіть у момент
найвищого загострення пристрастей. Чи умієте ви справлятися з конфліктними ситуаціями?
1. Чи можете ви в приступі
люті розбити посуд?
А. Так , це можливо.
Б. Ну, якщо мене
спровокувати, то безумовно.
В. Ні, це лише погіршить ситуацію, та і посуд жаль.
2. Дискусії, в яких учасники
дотримуються різних думок...
А. Не потрібні.
Б. На жаль, необхідні.
В. Нічого не дають.
3. Двоє друзів (подруг)
почали гарячу
дискусію.
А. Буду триматися осторонь .
Б. Мене це розважить.
В. Спробую бути посередником.
4. Що ви думаєте з приводу вислову “Завжди
поступається той, хто
розумніший”?
А. Дурниці – відмовка не для
розумних, а для слабких .
Б. Така тактика здатна зберегти багато нервових
клітин.
В. Перед тим як поступитися,
потрібно все гарненько обдумати.
5. Ваш (а) друг (подруга)
декілька днів були сильно роздратований
(а).
А. Запитаю , що трапилося.
Б. Попрошу його (її) бути стриманим
(ой).
В. Буду уникати спілкування з ним (їй).
6. За сусіднім столиком в
кафе хтось робить
нетактовні зауваження стосовно вас.
А. Дам відсіч.
Б. Я пересяду за інший столик
В. Мене це не хвилює.
Результати. Підрахуйте кількість балів,
користуючись таблицею.
1 2 3 4 5 6
А 1 3 1 1 2 2
Б 3 2 3 2 1 3
В 2 1 2 3 3 1
6-9 балів
Ви надаєте велике значення
гармонії стосунків і тому прагнете виникаючі конфлікти вирішувати мирним шляхом . На жаль, це не завжди можливо.
Іноді , щоб розрядити атмосферу, необхідна
“гроза”.
10-14 балів
Ви ніколи не піддаєтеся на
провокацію, і тому вас практично неможливо вивести з себе. Перш ніж починати суперечку , ви завжди намагаєтеся оцінити
ситуацію. Якщо починається
сварка, ви зберігаєте завидну холоднокровність.
15-18 балів
У будь-якій ситуації для вас
перш за все важлива ясність. І її ви
добиватиметеся за всяку ціну , іноді
навіть через конфлікт. І, звичайно ж, іноді ви буваєте занадто емоційні .
Більшість конфліктів в школі
починаються саме
на рівні спілкування. Вони виникають із-за невдало сказаного слова, образливого
порівняння, несправедливої оцінки, підвищеного емоційного стану . Без емоцій важко
переконати партнера по спілкуванню в своїй правоті. Емоції допомагають знайти
істину. Кількість конфліктних емоцій велика. У цьому ми переконаємося, виконавши
9. Вправа “Відповідь з посмішкою”.
Можна обійти конфлікт, якщо
відповісти усмішкою .
Люди з відчуттям гумору рідко конфліктують,
а вже якщо сперечаються, то завжди приємно, з жартом, усмішкою (не з
сарказмом, злою іронією, а з
добрим, дотепним жартом).
Розіграємо ситуації, де
необхідно посміхнутися, пожартувати, не дати сваркі стати конфліктом.
Ситуація 1. Ви отримуєте записку з вашим ім'ям: “А + В= Любов”. Ваша
реакція... Обговорення. Репліка має бути з посмішкою.
Ситуація 2. Вам дуже смішно
на уроці. Вчителька робить
вам зауваження. Ви виправдовуєтеся (з посмішкою). Що скажете?
Ситуація 3. У автобусі ти
ненавмисно наступила на
ногу поряд хлопцю , що стоїть. Твої дії?
10. Рефлексія
Що нового і корисного ви
дізналися на уроці?
Психологічний
тест: Самооцінка конфліктності
1.
Рветеся в
суперечку 7 6 5 4 3 2 1 Ухиляєтеся від суперечки
2.
Свої висновки
супроводжуєте тоном, що не терпить заперечень 7
6 5 4 3 2 1 Свої висновки супроводжуєте
тоном, що вибачається
3.
Вважаєте , що доб'єтеся свого, якщо
завзято заперечуватимете 7 6 5
4 3 2 1 Вважаєте , що
якщо завзято заперечуватимете, то не доб'єтеся свого
4.
Не звертаєте
увагу на те, що інші не приймають доводів 7
6 5 4 3 2 1 Жалкуєте, якщо бачите, що
інші не приймають доводів
5.
Спірні питання
обговорюєте у присутності опонента 7 6 5
4 3 2 1 Міркуєте про спірні проблеми у
відсутність опонента
6.
Не бентежитеся , якщо потрапляєте в напружену обстановку 7 6 5 4 3 2 1 У напруженій обстановці відчуваєте себе ніяково
7.
Вважаєте , що в спорі треба проявляти свій характер 7 6 5 4 3 2 1 Вважаєте , що в спорі не потрібно
демонструвати свої емоції
8.
Не поступаєтеся в
спорах 7 6 5 4 3 2 1 Поступаєтеся в спорах
9.
Якщо вибухаєте,
то вважаєте , що без
цього не можна 7 6 5 4 3 2 1 Якщо вибухаєте, то незабаром відчуваєте
відчуття провини
10.
Вважаєте , що люди легко виходять з конфліктів 7 6 5 4 3 2 1 Вважаєте , що люди насилу виходять з конфліктів.
Комментариев нет:
Отправить комментарий